رنگ کناف

رنگ کناف

کناف را چگونه رنگ آمیزی میکنند؟

برای رنگ کردن کناف بهتر است از چه رنگی استفاده کنیم؟

ماندگاری رنگ پلاستیکی چقدر است؟ا

گر بخواهیم دیوار هارا بشوریم رنگ مناسب این کار چیست؟

بعد از بتونه کاری  نوبت به رنگ امیزی کناف می رسد، بتونه کاری به استحکام و ماندگاری بهتر رنگ کمک میکند همچنان باعث میشود تا سطح صاف و یکدست تری داشته باشیم.

رنگ آمیزی کناف به مراتب ساده تر از رنگ آمیزی دیوار های معمولی است و با سرعت بیشتری کار انجام میشود.

قبل از رنگ آمیزی کناف باید محل قرار گیری لامپ و کلید پریز را سوراخ کنید . زیرا اگه بعد از رنگ کاری کناف اینکار را انجام دهید باعث ترک خوردگی کناف میشود.

آموزش رنگ آمیزی و نقاشی کناف

قبل از شروع هر کاری باید جاهایی که قرار است کلید و پریزهای لامپ و خود لامپ نصب شود را سوراخ کنید زیرا بعد از رنگ آمیزی کناف اگر این کار را انجام دهید ، ممکن است کناف ترک بخورد. همچنین برق کشی ساختمان را قبل از رنگ آمیزی انجام دهید. در مرحله بعد باید صفحات کناف را به خوبی بررسی کنید و تمامی سوراخ‌هایی که با پیچ روی کناف برای نصب آن‌ها ایجاد شده یا درزهایی که بین تایل‌های گچی وجود دارد را پیدا کرده و با بتونه کاری آن را بپوشانید.

با استفاده از نوار تیپ دیگر بین درزهایی ک بتونه کاری کردید شکافی ایجاد نمی شود. این نوارها را روی درزها می‌گذارند و با بتونه روی آن را می‌پوشانند.  بعد از تمام شدن کار بتونه باید آن را سنباده بزنید. نباید با فشار زیاد و با سنباده زبر این کار را انجام دهید زیرا ممکن است باعث خالی شدن و از بین رفتن بتونه شود.

حالا نوبت به رنگ آمیزی کناف می‌رسد. برای این کار ابتدا باید رنگ مناسب را تهیه کرده. اگر می‌خواهید سقف را رنگ آمیزی کنید از رنگ پلاستیک یا آکریلیک استفاده نمایید و اگر قصد رنگ آمیزی دیوارها را دارید باید از رنگ‌های آکریلیک استفاده کنید. از آنجایی که کناف‌ها دارای روکش‌های کاغذی هستند ممکن است در گرفتن رنگ کمی سر سختی نشان دهند که برای جلوگیری از این کار بهتر است از پرایمرهای آکریلیک بر پایه آب استفاده کنید.

در مرحله بعد، یعنی بعد از آستر کشی دوباره سنباده کشی می‌کنیم تا از یک دست بودن سطح اطمینان حاصل کنیم. سپس شروع به رنگ آمیزی کناف می‌کنیم. لازم است هر بار که لایه‌ای از رنگ زده می‌شود منتظر بمانید تا آن لایه کاملا خشک شود بعد در صورت لزوم لایه بعدی را اعمال کنید. بعد از اتمام کار می‌توانید لامپ‌ها و اتصالات اضافی را روی سطوح ببندید ولی همانطور که در بالا هم اشاره کردیم سوراخ‌ کردن جای آن‌ها باید قبل از رنگ آمیزی انجام گرفته باشد.

انواع رنگ کناف

امروزه رنگ‌های زیادی با کیفیت‌های مختلفی در بازار به فروش می‌رسند که لازم است قبل از خریداری کردن نسبت به آن‌ها اطلاعاتی داشته باشیم. رنگ آمیزی کناف ایجاب می‌کند بدانیم کدام رنگ روی صفحات کناف بهتر اعمال می‌شود و دوام و ماندگاری خوبی دارد. بسیاری از رنگ‌ها را نمی‌توان روی این صفحات استفاده کرد برای همین ما در ادامه به معرفی انواع رنگ کناف می‌پردازیم تا اطلاعات شما را در این باره افزایش دهیم با ما همراه باشید.

رنگ پلاستیکی: رنگ پلاستیکی یک رنگ پایه آب است که برای استفاده در فضای داخلی طراحی شده است. این رنگ بادوام و قابل شستشو است و طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را ارائه می‌دهد.

رنگ روغنی: رنگ روغنی یک رنگ پایه روغن است که برای استفاده در فضای داخلی و خارجی طراحی شده است. این رنگ بسیار بادوام است و در برابر رطوبت و کپک مقاوم است.

رنگ اکریلیک: رنگ اکریلیک یک رنگ پایه آب است که برای استفاده در فضای داخلی و خارجی طراحی شده است. این رنگ بادوام و قابل شستشو است و طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را ارائه می‌دهد.

رنگ ضد حریق: رنگ ضد حریق یک رنگ پایه آب یا روغن است که برای محافظت از پانل‌های گچی در برابر آتش طراحی شده است. این رنگ دارای گواهینامه ضد حریق است و می‌تواند به کاهش خطر آتش‌سوزی کمک کند.

رنگ ضد رطوبت: رنگ ضد رطوبت یک رنگ پایه آب یا روغن است که برای محافظت از پانل‌های گچی در برابر رطوبت طراحی شده است. این رنگ دارای گواهینامه ضد رطوبت است و می‌تواند به جلوگیری از کپک و پوسیدگی کمک کند.

مزایای رنگ کناف

 • محافظت از پانل‌های گچی در برابر آسیب‌های مکانیکی، رطوبت و کپک
 • تغییر ظاهر پانل‌های گچی
 • امکان انتخاب از طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها

معایب رنگ کناف

 • هزینه
 • زمان و تلاش مورد نیاز برای اعمال

انتخاب رنگ کناف

انتخاب رنگ کناف مناسب به نیازهای خاص شما بستگی دارد. اگر به دنبال یک رنگ بادوام و قابل شستشو هستید که طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را ارائه می‌دهد، رنگ پلاستیکی یا اکریلیک گزینه‌های خوبی هستند. اگر به دنبال یک رنگ ضد حریق یا ضد رطوبت هستید، باید یک رنگ مخصوص را انتخاب کنید.

در اینجا چند نکته برای انتخاب رنگ کناف مناسب آورده شده است:

 • به نیازهای خاص خود فکر کنید. آیا به دنبال یک رنگ بادوام، قابل شستشو، ضد حریق یا ضد رطوبت هستید؟
 • به طیف رنگ‌ها توجه کنید. آیا می‌خواهید رنگی متناسب با دکوراسیون داخلی خود انتخاب کنید؟
 • به قیمت توجه کنید. رنگ‌های مختلف قیمت‌های مختلفی دارند.

انتخاب بهترین رنگ برای رنگ آمیزی صفحات کناف در نتیجه کار هم تاثیر می‌گذارد زیرا رنگ مناسب میزان ماندگاری کار را مشخص می‌کند. برای رنگ آمیزی کناف باید از رنگ‌های مرغوب استفاده کنید و قبل از رنگ کردن اصلی باید از آستر کشی مناسب استفاده کنید تا میزان چسبندگی رنگ بالا رود.

لیست قیمت رنگ کناف

رنگ روغن60.000 تا 70.000

رنگ پلاستیک50.000 تا 60.000

رنگ آکریلیک (بدون بو)55.000 تا 70.000

رنگ بلکا40.000 تا 55.000

رنگ کنیتکس60.000 تا 75.000

رنگ مولتی کالر با زیرسازی60.000 تا 70.000

نقاشی ابزار گچی35.000 تا 40.000

هر متر طول نقاشی سقف شیروانی40.000 تا 50.000

کناف بتونه ماستیک با رنگ40.000 تا 50.000

بتونه کاری30.000 تا 39.000

جمع بندی

برای اعمال رنگ کناف، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • سطح را آماده کنید. سطح باید تمیز، خشک و عاری از هرگونه گرد و غبار یا لکه باشد.
 • آستر بزنید. استفاده از آستر می‌تواند به بهبود چسبندگی رنگ کمک کند.
 • رنگ را اعمال کنید. رنگ را با برس، غلتک یا اسپری اعمال کنید.
 • رنگ را خشک کنید. اجازه دهید رنگ کاملاً خشک شود قبل از استفاده از فضای آن.

رنگ آمیزی کناف از جمله کارهای ضروری بعد از بتونه کاری است. زیرا این کار باعث یکدست و صاف شدن سطوح صفحات کناف بعد بتونه کاری می‌شود. همچنین ماندگاری و پایداری کناف‌ها را دو چندان می‌کند. فقط قبل از رنگ آمیزی باید تمامی سوراخ‌ها و کارهای فنی که می‌خواهید روی دیوار یا سقف کناف انجام دهید را ایجاد کنید زیرا بعد از رنگ آمیزی باعث ترک خوردن و خراب شدن رنگ می‌شوید.

تیم دیجی کناف اولین مرکز مشاوره جامعه کناف

1402/07/24 آخرین تاریخ بروزرسانی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *