گچ برگ همان کناف

گچ برگ ، تخته گچی یا پانل گچی نام عمومی خانواده ای از محصولات پانلی است که از یک هسته گچی غیر قابل احتراق تشکیل شده است و یک کاغذ با گرماژ بالا عمدتا از نوع کرافت لاینردر رنگ های مختلف (سفید مایل به خاکستری، صورتی، سبز و…)  بسته به نوع هسته گچی در روی محصول و لبه های طولی و کاغذ دیگر با گرماژ پایین تر عمدتا از نوع کرافت لاینر با رنگ  قهوه ای یا خاکستری تیره در پشت محصول قرار دارد. تمام محصولات پانل گچی حاوی هسته های گچی هستند و می توانند با انواع روکش های مختلف از جمله کاغذ و ورق های فایبرگلاس پوشانده شوند. هنگامی گچبرگ ها توسط پروفیل ها در ساختمان نصب و محکم می شوند و درزهای آنها با نوارتیپ یا درزگیر و خمیر بتونه درزگیر پر گردد ، گچ برگ یا پانل گچی سطحی پیوسته و مناسب برای اکثر انواع دکوراسیون داخلی ایجاد می کند.

برای تولید گچ برگ یا پانل گچی، گچ کلسینه شده یا همان گچ سفید کاری را با آب و مواد افزودنی (نشاسته ژلاتینه شده، روان کننده بر پایه پلی نفتالین سولفونات و پلی کربوکسیلات، فوم یا عامل کف زا پایدار و ناپایدار، زودگیر کننده ها، امولسیون روغن سیلیکون، اکسید منیزیم، اوره فرمالدئید، اسید بوریک، الیاف شیشه ، ورمیکولیت و…) مخلوط می کنند تا دوغاب یا ملاتی با خواص مختلف تشکیل شود که بین لایه های پیوسته کاغذ رو و پشت قرار گیرد. همانطور که گچ برگ بر روی نوار نقاله به سمت پایین حرکت می کند، سولفات کلسیم یا گچ دوباره متبلور می شود یا دوباره هیدراته می شود و از نظر شیمیایی با آبی که در حین تکلیس یا پخت اولیه سنگ گچ خارج شده است ترکیب می شود و به حالت سنگ اولیه خود باز می گردد. کاغذ از نظر شیمیایی و مکانیکی به هسته متصل می شود. سپس گچ برگ یا پانل گچی به طول بریده می شود و به خشک کن یا درایر که عمدتا از نوع هوای داغ با سوخت گاز می باشند منتقل می شود تا رطوبت آزاد آنها از بین برود.

مزایای استفاده از گچ برگ یا پانل گچی

  1. سهولت درنصب:

 ابعاد گچ برگ یا پانل گچی در مقایسه با دیگرمصالح ساختمانی نسبتاً بزرگ هستند. این یکی از مصالح ساختمانی سبک وزن است. گچ برگ یا پانل گچی را می توان با کاتر یا انواع اره برش داد و می توان آن را با انواع بست ها از جمله پیچ، میخ و منگنه وصل کرد. همچنین می توان آن را با چسب به بسیاری از بسترها متصل کرد. نصب گچ برگ یا پانل گچی به راحتی با استفاده از چند ابزار دستی به سرانجام می رسد.

  • دوام:

گچ برگ یا پانل گچی برای ساخت دیوارها و سقف های قوی و با کیفیت استفاده می شود که پایداری و دوام ابعادی عالی را ارائه می دهد. سطوح ایجاد شده با استفاده از آن به راحتی تزئین و اصلاح می شوند.

  • مقرون به صرفه:

گچ برگ یا پانل گچی یکی از مصالح ساختمانی ارزان قیمت برای روکش دیوار است که پوشش داخلی مقاوم در برابر آتش را فراهم می کند. سیستم های ساختمانی گچ برگ یا پانل گچی عموماً می توانند با هزینه نیروی کار بسیار کمتری نسبت به اکثر سیستم های جایگزین نصب شوند.

  • مقاومت در برابر آتش:

گچ برگ یا پانل گچی یک مصالح ساختمانی عالی در برابر آتش است. تحت فشار معمولی اتمسفر، انتقال گرما و گسترش آتش را به طور موثری به تاخیر می اندازد. دارای شاخص گسترش شعله پایین و شاخص چگالی دود پایین است. گچ برگ یا پانل گچی به طور موثر از عناصر ساختمان در برابر آتش برای دوره های زمانی تعیین شده محافظت می کند.

گچ برگ یا پانل گچی غیر قابل احتراق است و می تواند گسترش آتش را تا 4 ساعت به تاخیر بیندازد

  • عایق صدا:

سیستم های دیوار و سقف گچ برگ یا پانل گچی به طور موثر به کنترل انتقال صدا کمک می کند، جلوگیری از انتقال صداهای ناخواسته به مناطق مجاور یک نکته کلیدی در طراحی ساختمان است، به ویژه زمانی که فعالیت های مورد نظر ساکنان در قسمت های مختلف را در نظر می گیریم. استفاده از گچ برگ یا پانل گچی درسقف و دیوار مناطق آرامی را در خانه یا محیط تجاری ایجاد می کنند. آنها یک مانع فیزیکی برای صدا ایجاد می کنند و نیزبا شکست صدا آنرا در خود جای می دهند و طنین را به حداقل می رسانند.

  • تطبیق پذیری:

سهولت کاربرد، کارایی، سهولت تعمیر، در دسترس بودن و سازگاری آن با تمام اشکال دکوراسیون موجب می شود تا گچ برگ یا پانل گچی با هیچ محصول روکار دیگری قابل مقایسه نباشد. گچ برگ یا پانل گچی طیف وسیعی از نیازهای معماری را برای طراحی برآورده می کند.

  • مقاومت در برابر ضربه:

گچ برگ یا پانل گچی شامل الیاف شیشه، گچی دارای درجه سختی معادل دیوار ضخیم ساختمان سنگ تراشی دارند.

  • نصب و برچیدن تخته گچی آسان است:

برای ساختن یک دیوار داخلی، به عنوان مثال، یک قاب نصب می شود، گچ برگ یا پانل گچی بر روی آن نصب می شود، اتصالات پر می شود و دیوار ایجاد می شود. عمل سریع، تمیز، خشک و بدون عارضه است.

گچ برگ یا پانل گچی در مناطق مخلف دنیا

استرالیا و نیوزلند

در استرالیا، این محصول اغلب Gyprock نامیده می شود که نام بزرگترین تولید کننده گچ برگ یا پانل گچی است.[14] در نیوزیلند به آن تخته جبل الطارق و Gib نیز می گویند، پس از علامت تجاری ثبت شده (“GIB”) محصول محلی که بر بازار آنجا تسلط دارد.

و در ضخامت های 10 میلی متر، 13 میلی متر و 16 میلی متر و گاهی ضخامت های دیگر تا 25 میلی متر ساخته می شود. گچ برگ یا پانل گچی معمولاً در ورق هایی به ابعاد 1200 × 2400 میلی متر، 1200 × 4800 میلی متر و 1200 × 6000 میلی متر فروخته می شوند. ورق‌ها معمولاً به قاب‌های چوبی یا پروفیل های فولادی در فاصله‌های 150 تا 300 میلی‌متر در امتداد تیر و 400 تا 600 میلی‌متر در طول محکم می‌شوند.

در هر دو کشور، گچ برگ یا پانل گچی به یک جایگزین پرکاربرد برای دیوار و سقف در بازسازی ساختمان های قرن 19 و اوایل قرن 20 تبدیل شده است.

کانادا و ایالات متحده

گچ برگ یا پانل گچی در کانادا و ایالات متحده در عرض های (1200، 1400، و 2400 میلی متر) و طول های مختلف متناسب با کاربرد ساخته می شوند. رایج ترین عرض 1200 میلی متر است. با این حال، پانل های عرض 1400 میلی متر با رایج شدن ارتفاع سقف 2.7 متر محبوب تر می شوند. طول تا 4.9 متر معمول است. رایج ترین آنها 2.4 متر است. ضخامت های رایج 13 و 16 میلی متراست. ضخامت های 6.4، 9.5، 19.1 و 25.4 میلی متر در کاربردهای خاص استفاده می شود. در بسیاری از مناطق کانادا، گچ برگ یا پانل گچی معمولاً Gyproc نامیده می شود.

اروپا

در اروپا، گچ برگ یا پانل گچی معمولا Plasterboard نامیده و بیشتر در ورق هایی به عرض 1200 میلی متر ساخته می شوند. ورق هایی به عرض 600 و 900 میلی متر نیز ساخته شده است. تخته گچی با عرض 1200 میلی متر معمولاً در طول های 2400 میلی متری ساخته می شود. ورق های 2500، 2600، 2700، 2800 و 3000 میلی متری و بلندتر نیز رایج هستند. ضخامت گچ برگ یا پانل گچی موجود 9.5 تا 25 میلی متر  است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *